Fotovoltaika v roce 2023 - Micronic

Fotovoltaika v roce 2023

Zhruba 50 tisíc instalací malých fotovoltaik v roce 2022 je jen začátkem. Přichází doba prodeje přebytků, doba sdílené komunitní (sousedské) energetiky a střech pokrytých panely do posledního místa. Velký prostor je i ve využití stěn budov, plotů a přístřešků (garáží, parkovišť).

Až 50 kWp instalovaného výkonu v roce 2023 bude mikrozdrojem. To znamená, že na provozování takové elektrárny nebude nezbytná licence – a současně to znamená jednodušší administrativu při povolování i při instalaci elektrárny, jejíž špičkový výkon přesahuje dosud povolených 10 kWp.

Ještě lepší zprávou je ale úprava stavebního zákona, umožňující i takovou fotovoltaiku postavit bez stavebního povolení a bez ohlášení. Až na malé výjimky (památkové oblasti, chráněné krajinné oblasti) se tak investor vyhne posuzování souladu s čímkoli, co by mohlo stavbu zbrzdit. 

Limitem do budoucna tak bude jen kapacita distribuční sítě, která na něco takového není připravena a dá se očekávat omezování nebo odmítání žádostí o připojení s povolenými přetoky.

Proč chtít 50 kWp a ne 10 kWp?

Zejména v zimě se každý watt hodí. Výkon, který na pokrytí vlastní spotřeby stačí po dobu 9 měsíců v roce, v zimě kryje třeba jen 10% spotřeby domu. Navíc – inverzní počasí na podzim fotovoltaice nepřeje, – například listopad 2022 byl produkčně velmi slabý, výjimkou nebyl ani denní špičkový výkon 500 W při instalovaných 10 kWp.

Prodej přebytků půjde nejen u EG.D

Ekonomika investice a provozu FVE se opírá o dva základní pilíře – o úsporu při nákupu energie pro vlastní spotřebu a o profit z prodeje přebytků. Licencovaní výrobci to již mají vyřešeno – mají výrobní EAN. V síti EG.D výrobní EAN pro prodej přebytků dostal každý výrobce už v roce 2022, ČEZ se vydávání výrobního EANu bránil. Na uveřejnění ve sbírce zákonů však už čeká vyhláška ERU, která podmínky vyjasní a výrobní EAN se tak dá očekávat i od dalších distributorů.

Sdílená energie už vykukuje

Vyrobit si na stodole energii a tu spotřebovat ve městě v bytě by nemusela být v budoucnu nereálná situace. Pokud by baterie byla u výrobny i v bytě, přenos energie by mohl probíhat v době nízkých distribučních poplatků. Na lepší legislativě se teď pracuje, doufejme, že se vše v dobré, a hlavně brzy, obrátí.

Zažijte elektroinstalaci s inteligencí

Zajímají vás produkty či služby MICRONIC?
Rádi se s vámi domluvíme na termínu nezávazné konzultace.

Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů