Prodej přebytků zpět do sítě? S pořízením fotovoltaiky se vyplatí neotálet
Solární energie se stává stále populárnějším zdrojem elektrické energie. V dnešní nejisté době je energetická nezávislost pro majitele domů k nezaplacení. Ale co s přebytky elektřiny, které vyrobíte? Věděli jste, že je můžete výhodně prodat zpět do sítě? V budoucnu to ale může mít háček. Čtěte dál a zjistěte, jak na něj vyzrát.
Cesta ke snížení nákladů
Často se stává, že solární elektrárny jsou schopné vyrábět více elektřiny, než je v daný moment potřeba. Tento přebytek elektřiny je možné prodat zpět do sítě, čímž ještě více snížíte své náklady na elekřinu. Díky prodeji přebytků se investice do solární elektrárny vrátí rychleji, navíc může přispět do celkového rozpočtu domácnosti nebo firmy. Zažádat si o povolení k prodeji přebytků není složité. Stačí si vyřídit EAN na výrobu elektřiny a podepsat smlouvu s místním distributorem.
Výkup elektřiny v praxi
Elektřinu ze solárních elektráren vykupuje mnoho subjektů, přičemž odkupní ceny určuje trh – nejsou regulované. Je tedy na distributorovi, jakou cenu za vyrobenou elektřinu vám nabídne. Někteří distributoři nabízejí také službu virtuální baterie, která nabízí výrobcům solární energie odkub elekřiny a její bezplatné vrácení v případě potřeby. Odkoupené kilowatty dostanete zdarma zpět, případně zaplatíte pouze distribuční poplatek.
Domácnosti mohou také odebírat elektřinu od jednoho distributora a tu solární prodávat jinému. V tomto případě je ale nutné mít rozdělený EAN na výrobní a spotřební.
Pro prodej solární energie nově nepotřebujete žádnou licenci v případě, že instalovaný výkon nepřesahuje 50 kWp. Zároveň je nutné, aby příjmy z prodeje elektrické energie nepřesáhly částku 30 000 Kč ročně. Pro menší solární elektrárny tedy nevzniká žádná povinnost, kromě avizovaného zřízení výrobního EANu.
Velké vytížení distribuční sítě
Protože se takto do sítě může připojit opravdu každý, začíná vznikat problém s kapacitou distribuční sítě. V uplynulých letech povolili distributoři prodej elektřiny téměř každému majiteli fotovoltaické elektrárny. Velký zájem o solární elektrárny ale zapříčinil, že distributoři dosahují limitů svých sítí. V menších vesnicích se tak může stát, že povolí připojení pouze dvou nebo tří domů a zbytek majitelů FVE povolení nezíská.
Většina fotovoltaických elektráren se navíc pohybovala okolo výkonu 10 kWp, nová legislativa ale umožňuje i u nepodnikatelů uzavřít samostatné smlouvy na nákup a na prodej elektřiny s různými subjekty. Navíc se limit na prodej elektřiny bez živnostenského listu zvedl až na 50 kWp. Lze tedy očekávat další nárůst vytížení distribuční sítě.
Prodej přebytků ve větší míře bude stále složitější
Z výše uvedeného jasně vyplývá, že stále méně fotovoltaických elektráren bude možné připojit do distribuční sítě za účelem prodeje přebytků. Navýšení limitu pro prodej bez licence navíc povede k tomu, že se do distribuční sítě připojí další a daleko výkonnější solární elektrárny. Může se tak stát, že v příštích letech budou distributoři odmítat ještě větší procento žádostí, případně povolí prodávat do sítě pouze 5 kWp i v případě, že vaše elektrárna má daleko vyšší výkon.
Může se tak stát, že instalace výkonné solární elektrárny začne postrádat smysl. Důrazně proto doporučujeme nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu s nějakou formou akumulace energie. Přebytky můžete, kromě prodeje do sítě, uložit například do baterie nebo zahřát užitkovou vodu.
Se vším vám poradíme
Před instalací elektrárny je velmi důležitá návštěva našeho technika, který dokáže stanovit ideální výkon fotovoltaiky a zjistit, jaké jsou u vás možnosti prodeje přebytků. V současnosti lze připojit i větší elektrárny bez větších problémů. S narůstajícím zájmem o fotovoltaiku může ale s prodejem přebytků být brzy problém.
Pokud tedy plánujete instalovat fotovoltaiku zaměřenou na prodej elektřiny zpět do sítě, je nejvyšší čas začít s realizací. U větších elektráren doporučujeme vyřídit licenci s rozděleným EANem na výrobní a spotřební. Vyrázně to zlepší vaše možnosti při výběru dodavatele a distributora, který od vás bude elektřinu vykupovat.
Vše začíná návštěvou našeho technika. Neodkládejte instalaci fotovoltaické elektrárny dlouho. Může se stát, že vám za několik měsíců prodej přebytků zpět do sítě už nemusí povolit.